گوگل همه را محقق می کند

ژانویه 9, 2008 at 1:53 ب.ظ. بیان دیدگاه

دنیای امروز روبه تحول سریع هست .علم وتکنولوژی روبه پیشرفت هست وامروز آنها با دیروزشان کلی تفاوت دارد .نمی توان براساس توانايیهای سال گذشته ویاهمین دیروز مشکللات را به چالش طلبید وبرآنها فایق آمد . ادارات ؛ صنایع ؛ بخش های آموزشی دنیای امروزی برای اینکه ازقافله پیشرفت عقب نمانندوبتوانند حرفی برای گفتن داشته باشند درمیدان رقابت باید خودرابه روز نگه دارند .آموزش مداوم کارمندان یکی از راههای به روزنگه داشته شدن هست وبرای انجام آن راههای مختلفی دردنیا تجربه می شود.بخش آموزش وپرورش هرکشور ازبخش های حساس آن درراه توسعه وپیشرفت هست . دریک جامعه اگر معلمان ؛مربیان ؛ استادان نتوانندخودوتوان علمی اشان رابا دانش روبه پیشرفت روزتطبیق دهند واز قافله علم ودانش عقب بمانند ونتوانند نیازهای علمی دانش آموز ودانشجورا پاسخگوباشند نباید امیدی به ترقی وپیشرفت آن کشور داشت ؛ چراکه علم ودانش منتظرکسی نمی ماندومسیرخودس را ادامه می دهدواین دیگران هستند که باید خودرا دراین مسیر قرار بدهندواز آن استفاده کنندویا برمحتوای آن بیافزایند.همانطور که دکرشدبرای رسیدن به این هدف وهمآهنگی با علم وصنعت روز راههای مختلفی وجودداردوهرکشوری شیوه ای خاص خودرابرگزیده است برای همین هست که درهر سازمان ووزارتی درایران بخشی به نام آموزش ضمن خدمت وجودداردکه درحقیقت وظیفه اش همان بروز کردن نیازهای کادرهای مختلف سازمان هست وبرای تشویق افرادبرای استفاده از این دوره ها امتیازاتی درنظرگرفته می شود.کاری به شکل؛ نحوه ومحتوای برگذاری این دوره ها نداریم که درعمل چیز زیادی برای عرضه کردن ندارند .چرا که ما ایرانیها درقلب کردن اهداف برنامه ها دست درازی داریم .بااین حال نبایداهداف اصلی برنامه را نادیده وپوچ بنگریم.

راه دیگری که برای بروزنگه داشته شدن افرادونیروی انسانی هرسازمانی وجودداردتشویق به تحقیقات فردی وگروهی هست که برای آن هم امتیازاتی درجهت ارتقاء نیروی انسانی به سطوح بالاتردرنظرگرفته می شود.این همان نکته ای هست که هدف این نوشته هست.

یکی ازکارهای که گروههای آموزشی هرادراه انجام می دهد بررسی تحقیاتی هست که کارمندان ومعلمان هرمنطقه وناحیه انجام داده اند ؛ بدین گونه هست که براساس معیارهای خاصی تحقیق موردنظربررسی می شود وطبق همان معیارها به آن تحقیق امتیازمی دهند.

این روزها به یمن برکت ظهور وحضوراینترنت وآشنایی نسبی افراد با تکنولوژی آی تی تقریبا هرکسی محقق شده است والبته که یادشان هم می رود به روح بنیانگذران اینترنت درودوپدربیامرزی بفرستند.ماجرا از این قرارهست که هرکسی براحتی با تایپ آدرس گوگل به موتورجستجوی این سایت راهگشا می روند ودرانجا هم با تایپ موضوع موردنظر وبا اندکی صرف وقت درموضوعهای یافت شده مطلب مناسب خودرامی یابند وبا یک کپی وپیست دروردبیل گیتس پدربیامرز وشکل وشمایل دادن (البته که همه از ویژگی های وردبطور کامل آگاه نیستند) به آن نام تحقیق داده وسپس برای کسب امتیاز آن رابه گروه ارسال می کنند .جالب اینکه درپایان تحقیق از گوگل به عنوان یک منبع مورداستفاده نام می برند آنهم با خط درشت ؛ غافل ازاینکه گوگل یک موتورجستجوبیش نیست ؛این درحالی هست که ازمنبع اصلی مورد استفاده اصلایادی نمی کنند که مبادا دستش روشود. حالااگرگروهی به رازاین تحقیق پی برد طرف طلبکارهم می شود ومدعی محقق بودن می کند که بله کلی زحمت کشیدم واین تحقیق را نوشتم وشما ااصلا نمی دانی که تحقیق کردن یعنی چه .وقتی ازاومدارک ؛ منابع یا مستندات تحقیق رامی خواهندطرف می ماند که حالا چه کند.

بعضی ازکسان هم با این ادعا که وقتی ما معلمهابه خودمان رحم نمی کنیم پس انتظاری ازدیگران نداشته باشیم افراد گروه را تحت فشارقرارمی دهندتا امتیازبدهند.حرف ازاین بی معنادارتر جایی می شه شنید.؟

اگر امتیاز بدهی وجدانت به دردمی آید ومثل خوره به جونت می افته که خیانت نکن اگرندهی دیگران با این تزبالا می خواهندسرت راازتنت جداکنندکه چرا هوای معلم رانداری درجامعه ای که هوای معلم راندارد .من ارتباط یک تحقیق علمی بابی توجهی جامعه به این قشرازجامعه درچیست .؟اگرکسی این یکی را پیدا کرد به ما بگویدتا گمراهی درآییم.

جالبتر اینکه بعضی ازهمکاران من همین زحمت را خودشان نمی کشند بلکه به دوش دانش آموز می اندازندوبعد آنها فقط جزوه تایپ شده آماده را برای گرفتن امتیازارسال می کنند.

آیاواقعا این هم شد تحقیق که معلمهای ما انجام می دهندوامتیاز می خواهند.؟کجای این تحقیق باعث افزایش سطح علمی طرف شده است .؟ کجا منجربه تغییرشده است .؟ آيا نباید به حال این مملکت وخودمان گریه وتاسف بخوریم .؟

دانش آموزان هم همین گونه هست .اینان هم باکپی وپیست تحقیق می کنند .ازآنها می خواهی بیایندوراجع به تحقیقشان کمی صحبت کنندچیزی ندارند بگویند.می پرسی چه فهمیدیدچیزی جزبازکردن نیش تا بنا گوش تحویلت نمی دهند.

شایداین شک برانگیخته شودکه مخالف استفاده ازابزار جدیددرتحقیق هستم وبه همان روشهای قدیمی علاقه دارم .اصلا اینگونه نیست .من می گویم کسی که کپی و پیست می کند حداقل بایدمطلب را یاد گرفت باشد.ازطرفی با وجود غیراخلاقی بودن کارحداقل احترامی به نویسنده مطلب قایل شود وازآن یادی بکند.

درپایان باید به اینترنت ؛ موتورجستجوی گوگل وکپی وپیست درودفرستاد که همه رامحقق کرده است .

Advertisements

Entry filed under: عمومی.

ترین های زمین موج سرما

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


تقویم میلادی

ژانویه 2008
د س چ پ ج ش ی
« دسامبر   فوریه »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

بایگانی

RSS مطالب به روز شده وبلاگها

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

بیشترین کلیک شده‌ها

  • هیچکدام

صفحه‌ها

  • 31,312 بار

web tracker

برای مشترک شدن در این وب‌نوشت از راه رایانامه و دریافت آگاه‌سازی درباره‌ی نوشته‌های تازه، رایانشانی خود را وارد نمایید.

به 291 مشترک دیگر بپیوندید


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: