نقدی بر عملکردمجلس هفتم

ژانویه 15, 2008 at 6:29 ب.ظ. بیان دیدگاه

این روزها تنورانتخابات درهمه جابتدریج گرم و ازمباحث گفتاری مردم عادی درهرمکانی تا سیاستمداران حرفه ای ونیمه حرفه ای دراطاقهای پنهان و پیدای سیاست و روزنامه نگاران می شود. هرکس از یک زاویه ودید خود به آن می نگرد و از همان زاویه به نتیجه گیریهای خاص خود می پردازد.یکی از باب گرانی های اخیر ، دیگری ازرفتارهای امنیتی پلیس در دوره ریاست جمهوری ومجلس فعلی ، وآن دیگری از منظر آزادیهای فردی وسیاسی سخن می گوید. خلاصه اینکه در بازار انتخابات مانند بازار مکاره هرنوع گفتار و نقدی دیده می شود .

من هم دراین بازاربه بعد دیگری از انتخابات  درحد خودم به عنوان فردی از کشورم می پردازم ، چراکه معتقدم بایدهرفردی درحد توان خود کمک کند تا حداقل همان دوروبریهای خود انتخاب درستی داشته باشند . ازآنجایی که معتقدم نقد عملکرد افراد وحزاب ، گروهها ، نهادها وغیره می تواند دراین زمینه کمک موثری  کند. عملکرد مجلس ونقد آن می تواند کمک موثری درانتخاب افراد مناسب کند.

مجلس کنونی (هفتم ) زمانی تشکیل شد که تقریبا دوسال ازعمر دولت آقای خاتمی باقی بود . مجلس به تبع کسانی  که به آن راه یافته بودند به مجلس اصولگرایان معروف شد . در این مجلس قوانین ولوایحی تصویب شد که بخشی ازمشکلات کنونی کشور ناشی ازآن هست که به برخی از آنها اشاره می شود :

1 – تصویب طرح تثبیت قیمتها . درهمان آغازراه بود که مجلس  با یک حرکت تبلیغاتی طرحی به عنوان طرح تثبیت قیمت هاتصویب نمود . براساس این طرح دولت اجازه نداشت تا قیمت بعضی کالاها ازجمله بنزین را افزایش دهد . هدف این طرح استفاده تبلیغاتی  برای دراختیار گرفتن دولت بعدی بود . تصویب این طرح منجر به این شد که دولت نتواندبراساس برنامه پنج ساله توسعه پیش برود . دولت نمی توانست درآمدهای لازم را بر اساس پیش بینی های بودجه وبرنامه توسعه تحقق بخشد . بخشی ازکسر بودجه کنونی ناشی از همین طرح بدون مطالعه وتبلیغاتی این حرکت مجلس هست . این درحالی بود که که اثر زیادی در تثبیت قیمتها نداشت . اما اگر این طرح تصویب نمی شد احتمالا قیمتها متناسب با نرخ تورم پیش بینی شده در برنامه  پیش می رفت ( فارغ از برنامه های دولت احمدی نژاد واثرات آن )وهر سال یک رقم خاصی به قیمت افزوده می شد نه اینکه بعد ازدو سال یکباره قیمتها را همین مجلس آزاد وقیمتهای ویران کننده ی را بر اقتصاد کشور تحمیل کرد . قیمت بنزین را در نظر بگیرید که درسال اول مجلس کنونی 80 تومان بود . فرض می گیریم درهمان سال با 15 درصد افزایش قیمت به نرخی 92 تومان وسال آخر این مجلس نرخی تقریبا 150 تومان داشت . این در حالی است که قیمت سهمیه ای فعلی بنزین 100 تومان هست . با توجه به تدریجی بودن این نرخ نه به مردم فشاری وارد می شدونه به بازاروقیمتها ، چرا که همه قیمتهابه آرامی وبا توجه به نرخ تورم افزایش می یافت  ، ضمن اینکه دولت دچارکسری بودجه نمی شد .وضعیت کنونی قیمت بنزین غیر واقعی بودن آن رانشان می دهد.

2 – لایحه نظام همآهنگ حقوق دست آویزی برای فشار آوردن به دولت خاتمی ومطرح کردن خود  . مجلس کنونی در یک اقدام تبلیغاتی دولت خاتمی را مجبور به ارائه لایحه ای نمود که بیش از یک دهه درفایل های دولتها خاک می خورد . البته چنان در روزنامه های  وابسته به خود وصداسیما مانور می دادند که کارمندان دولت باورشان شده بود  که بعد از دو ماه فرصتی که به دولت خاتمی برای ارائه آن(لایحه)داده شده بود ، لایحه مذکور به اجرا در می آید و وضعشان به قدری خوب می شود که ، علاوه بر خرید خانه وماشین وتامین وسایل زندگی ،  سالی یکبار می توانند به مکه وزیارت عتبات عالیات بروند . دولت خاتمی هم بعد از دوماه لایحه را ارائه کرد که به بایگانی مجلس سپرده شد تا در یک پوشه برای چند صباحی آرام بگیرد غافل از اینکه عده ای برای اجرای آن ناآرامند. سرانجام این لایحه تصویب شد منتهی با چه وضع و تغییراتی که ظاهرا با اجرای آن چیزی دستگیر کارمندان نخواهدشدوآرزوهای آنها را بربادداد والبته که با ناهمآهنگی روبروهست ودستگاههای خاصی را ازاین قانون مستثنی کرده است . سرنوشت همین لایحه تصویب شده بود که سال گذشته اعتراضات گسترده معلمان را به همرا داشت که تبعات آن درجامعه فرهنگی محروم کردن یک نفر از حقوق خود هرازچندگاهی هست .(آخرین آن محکوم نمودن سلیمانپور عضوسازمان معلمان به سه سال حبس  ). بعد از کش وقوس های فراوان این لایحه  تصویب شد ولی در دولت خاک می خورد ومجلس شجاع ما جرات اینکه ازدولت علت عدم اجرای آن را بپرسد ندارد .اما باید به آنها تبریک گفت چرا که به خوبی توانستند از یک لایحه مهم ، برای قشرعظیمی از جامعه ، برای رسیدن به اهداف سیاسی خود استفاده ابزاری کنند .

3 – تصویب طرح سهمیه بندی بنزین . ماجرای تصویب وموضع گیریها مجلس بر همگان معلوم است . تصویب این طرح تاثیری بر آنچه که مد نظر طراحان طرح بود نداشت . نه تنها منجربه کاهش چشمگیرترافیک وآلودگی هوانشد ، بلکه منجر به بروز پدیده های زشتی درکنار اجرای این طرح شد مانند کارت دزدی ، فروش بنزین به صورت آزاد توسط افراد خاصی وپدیده های دیگر .

4 – مجلس دنباله رو دولت . دولت کنونی فرمان مجلس فعلی را دردست داشت ( دارد ) وبه هر سو که خواست چرخاند(ومی چرخاند) به عبازتی مجلس فعلی ونمایندگانس از خود اختیاری نداشتند . هر چه را که دولت اراده می کردهمان انجام می شد . شاید بعضی از نمایندگان هم با طرحهاوبرنامه های دولت مخالفت می کردند که یا از روی ظاهر ودر حقیقت نمایشی بود ویااینکه در اقلیت بودند وکاری از پیش نمی بردند . تصویب لوایح برداشت از صندوق ذخیره ، استیضاح وزیرآموزش وپرورش ، برنامه های سالانه ولوایح وبرنامه های دیگر همه بیانگر دنباله رو بودن مجلس کنونی هست . عدم نظارت مجلس بر اجرای قوانین نیز یکی دیگر از نقاط ضغف این مجلس هست . برای نمونه براساس برنامه توسعه حقوق کارمندان درهرسال بایستی  براساس نرخ تورم افزایش یابد که سال قبل چنین اتفاقی نیافتد وحقوق کارمندان براساس طرح تعدیل خاص دولت اجراء شد. یدین گونه که هرکس از مرتبه پائین تری داشت مقدارافزایش حقوقش بیشتر از کسانی بود که رتبه بالاتری داشت . چیزی که موجب نارضایتی کارمندان رتبه بالای دولت از جمله پژشکان شد که به مجلس هم کشیده شد وعده ای ازنمایندگان قول پیگیری وحل مشکل پزشکان را دادند که آخرش هم معلوم نشد چه اتفاقی افتاد. سازمان مدیریت بدون برنامه ویک شبه منحل می شود اما کسی از نمایندگان مجلس اعتراضی  نمی کند .

بهمن واسفند سال گذشته واردیبهشت امسال معلمان نسبت به مسائل معیشتی خود تحصن های درجلوی مجلس داشتند نمایندگان محترم کمترین توجهی به آنها ننمودند . اکنون به واسطه همان تحصن ها کسانی ازمعلمان با احکام سنگینی روبرو شدند که مجلس واکنشی ازخود نشان نداد.

با توجه به آنچه گذشت این نتیجه گرفته می شود که بهتر نیست کسانی را انتخاب کنیم که هم جرات وشهامت ایستادگی دربرابر تصمیم های خلق الساعه را داشته باشد وهم قدرت نظارت بر اجرای قوانین در قوه مجریه . نماینده ای که قرار است بله قربان گوی دولت باشد به چه درد مردم می خورد .؟

 

Advertisements

Entry filed under: عمومی.

انسان محکوم است یا طبیعت .؟ حکومت واخلاق

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


تقویم میلادی

ژانویه 2008
د س چ پ ج ش ی
« دسامبر   فوریه »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

بایگانی

RSS مطالب به روز شده وبلاگها

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

بیشترین کلیک شده‌ها

  • هیچکدام

صفحه‌ها

  • 31,312 بار

web tracker

برای مشترک شدن در این وب‌نوشت از راه رایانامه و دریافت آگاه‌سازی درباره‌ی نوشته‌های تازه، رایانشانی خود را وارد نمایید.

به 291 مشترک دیگر بپیوندید


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: